Samochód zastępczy

DARMOWY samochód zastępczy z OC SPRAWCY

Kierowca poszkodowany w kolizji ma prawo do samochodu zastępczego, za który zapłaci ubezpieczyciel sprawcy. Sprawdź, jak dochodzić swoich racji.

Jesteś poszkodowanym w wypadku, a Twoje auto właśnie jest w naprawie? Zamiast przesiadać się do zatłoczonych autobusów komunikacji miejskiej, możesz skorzystać z samochodu zastępczego na czas naprawy. U nas wynajmiesz samochód za darmo, a koszty pokryje firma ubezpieczeniowa sprawcy.

Jednym z najbardziej uciążliwych następstw wypadku, oprócz zniszczonego samochodu, jest fakt, że przez okres naprawy nie możemy korzystać z własnego auta. Tym bardziej, że naprawa oraz inne formalności związane ze szkodą mogą potrwać w niektórych przypadkach nawet kilka tygodni.

Na szczęście poszkodowany nie jest pozostawiony samemu sobie w takiej sytuacji. Jeśli nie może korzystać z samochodu, jest to uznawane za szkodę i można liczyć na rekompensatę z tego tytułu. Polega ona na zwrocie kosztów najmu samochodu zastępczego, który otrzymacie Państwo od nas za darmo!

Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać
auto zastępcze za darmo?


  • Na miejscu zdarzenia była policja
  • Uszkodzony samochód jest własnością Twoją lub Twojej firmy
  • Posiadasz wszystkie dokumenty – prawo jazdy, dowód osobisty, numer polisy OC sprawcy

Przyjedź do Nas, a pomożemy w całym procesie likwidacji szkody! Pomożemy zgłosić szkodę, wybrać warsztat naprawczy oraz przekażemy Ci samochód zastępczy. Rozliczenie z nami jest bezgotówkowe – sami ściągamy należność z ubezpieczalni.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego..

Do niedawna firmy ubezpieczeniowe wychodziły z założenia, że auto zastępcze przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą i samochód jest im niezbędny do normalnego funkcjonowania. Ale czy na przykład pracownik korporacji nie powinien mieć prawa do komfortowego dojazdu do pracy? Czy gospodyni domowa musi zawozić dzieci do szkoły autobusami, bo akurat jej auto jest w naprawie?.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór uchwałą z 17 listopada 2011 roku: „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”.

Sąd stanął po stronie Rzecznika Ubezpieczonych, który zwrócił uwagę, że korzystanie ze środków komunikacji miejskiej „nie odtwarza możliwości korzystania z pojazdu mechanicznego”. Samochód już od wielu lat przestał być dobrem luksusowym, ale jest codziennym elementem naszej egzystencji. Nawet jeśli nie służy nam do celów zarobkowych, nie powinniśmy tracić prawa do poruszania się autem, zwłaszcza gdy jesteśmy poszkodowanymi w wypadku drogowym.

Reasumując, koszty wynajmu pojazdu zastępczego są elementem szkody majątkowej, który podlega wyrównaniu z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy. A zatem nie daj się zwieść likwidatorowi szkody, który zacznie Cię dopytywać o prowadzenie działalności gospodarczej lub wręczy rozkład autobusów i tramwajów. Jeśli używałeś samochodu regularnie, koszty wynajmu samochodu zastępczego są jak najbardziej „celowe i ekonomicznie uzasadnione”.

Wynajmując samochód zastępczy w naszej Wypożyczalni unikacie Państwo tych wszystkich formalności. Cała procedura zwrotu kosztów za wynajem zostaje po stronie Wypożyczalni.

Klient jedynie podpisuje stosowne oświadczenie i może odebrać auto zastępcze.